Obrazek wyróżniający

Elastyczna i prywatna Wysoka Dostępność? To możliwe!

Wysoka Dostępność to spełnienie marzeń każdego, kto chce zapewnić funkcjonowanie systemu poczty bez żadnych przerw w działaniu. Dowiedz się jakie zalety ma korzystanie z Wysokiej Dostępności i jak używać jej w prywatnym systemie poczty i pracy grupowej.

Co to Wysoka Dostępność

Wysoka Dostępność (czyli High Availability, w skrócie HA) to cecha systemu, która gwarantuje jego wyższą niż standardowa dostępność. Wyjaśnijmy trochę co znaczy końcowa, pogrubiona część definicji.

„Wyższa niż standardowa” oznacza ustalony między stronami, wysoki poziom dostępności – czyli okres czasu, w którym użytkownik może korzystać z systemu. Na przykład dostępność 99.999% oznacza, że użytkownik może korzystać z systemu przez 99.999% czasu. Wtedy w ciągu miesiąca system mógłby nie działać jedynie przez ok. 26 sekund.

Czytając o wysokiej dostępności, można spotkać się też z pojęciem klas dostępności. Oznaczają one ilość dziewiątek w % dostępności systemu. Na przykład, 4 klasa to dostępność na poziomie 99.99%, a 7 klasa to 99.99999%.

Przed czym chroni

Statystyki o braku działania systemu przez jedynie 26 sekund w ciągu miesiąca robią wrażenie. Żeby taki lub jeszcze wyższy poziom wydajności był możliwy, specjaliści przewidują co mogłoby pójść nie tak i stosują się do odpowiednich reguł. Dzięki nim są w stanie zapobiec zagrożeniom dla ciągłości działania systemów takim jak:

 • Używanie pojedynczych elementów, których awaria naraziłaby cały system
 • Przechowywanie danych tylko na głównym serwerze
 • Nieefektywne przenoszenie danych na serwer zapasowy po awarii głównego
 • Nierówne rozłożenie pracy, prowadzące do obciążenia i możliwej przerwy w działaniu niektórych maszyn
 • Nieświadomość istnienia usterki, która z czasem może przerodzić się w niedostępność systemu

Rozpoznanie i zapobieganie wystąpieniu m. in. tych zagrożeń pozwoliło stworzyć to, co nazywamy Wysoką Dostępnością. Spójrzmy na korzyści, które daje.

HA redukuje ryzyko biznesowe

Co pozwala Ci zyskać Wysoka Dostępność

Wysoka Dostępność może być dla Ciebie wymogiem gwarantującym niezawodność systemu lub funkcją umożliwiającą maksymalizację dochodu. Niezależnie od tego, które z powyższych są Twoim celem, jej użycie wiąże się z korzyściami takimi jak:

 • Zapewnienie niezawodności działania systemu, również w okresie największego ruchu
 • Zwiększenie czasu świadczenia usług – dłuższy czas działania systemu w ciągu doby oznacza więcej potencjalnych klientów
 • Ugruntowanie reputacji wiarygodnego dostawcy usług lub partnera
 • Zadowolenie użytkowników z funkcjonalnego systemu
 • Minimalizacja ryzyka biznesowego

Elastyczna i efektywna Wysoka Dostępność Carbonio

Jeśli szukasz systemu poczty i pracy grupowej z Wysoką Dostępnością, Zextras Carbonio świetnie się nada. Pozwala uzyskać wszystkie z powyższych zalet w środowisku prywatnego i nowoczesnego systemu pocztowego. Oprócz tego, zapewnia niezawodność i elastyczność, wzbogacając technologię HA o innowacyjne funkcjonalności:

 • Automatyczne przełączenie awaryjne (Auto-failover) – gdy jeden z serwerów przestaje działać, jego operacje są automatycznie przenoszone na inny, bez przerwy w funkcjonowaniu systemu.
 • Active/Active Cluster – czyli automatyczne balansowanie obciążenia na wszystkie dostępne serwery (w tym zapasowe). Pozwala uzyskać płynniejsze funkcjonowanie systemu i tym samym zwiększyć jego odporność na okresy wysokiego zapotrzebowania.
 • Elastyczny zakres oparty o konta – replikujesz te konta, które chcesz, w ilości w której potrzebujesz. Dzięki temu, możesz małym nakładem finansowym zapewnić Wysoką Dostępność wybranym kontom, które najbardziej tego potrzebują.

Podsumowanie

Reasumując, Wysoka Dostępność to narzędzie gwarantujące użytkownikowi możliwość korzystania z systemu kiedy tylko chce. Może być wymogiem (np. w administracji publicznej) lub możliwością na zwiększenie przychodów (np. dla międzynarodowych korporacji lub dostawców usług multimedialnych).

Carbonio pozwala Ci w pełni wykorzystać moc Wysokiej Dostępności w systemie poczty i pracy grupowej. Oprócz standardowych metod, zapewnia również innowacyjne rozwiązania zapewniające niezawodność i elastyczność.

Szukasz prywatnego, elastycznego i nowoczesnego systemu poczty z Wysoką Dostępnością? Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wersję próbną Carbonio.