Kolejna wersja systemu Zimbra jest w drodze. W IV kwartale tego roku planowana jest publikacja systemu Zimbra 10. Na ta chwilę system jeszcze nie jest dostępny i nie znamy jego dokładnej daty publikacji ani co nowego wniesie do systemów pracy grupowej.

Co Zimbra 10 oznacza w praktyce?

Publikacja związana jest ze zbliżającym się końcem wsparcia technicznego dla aktualnych systemów Zimbra. Oto co niedostępność tego wsparcia oznacza w praktyce:

  • Brak poprawek bezpieczeństwa
  • Brak poprawek krytycznych błędów
  • Brak poprawek pozostałych błędów (w tym zgłoszonych przez użytkowników)

Do kiedy wspierane są aktualne wersje?

Poniższa tabela z kolei przedstawia dokładne daty wygasania wsparcia technicznego dla poszczególnych wersji Zimbry (stan na 7.11.2022):

Tabela wsparcia Zimbra

Źródło: https://www.zimbra.com/support/support-offerings/product-lifecycle/

Wnioski

Podsumujmy więc informacje i zobaczmy czego możemy spodziewać się w przyszłości. Zimbra jaką obecnie znamy przestanie być wspierana przez producenta z końcem 2023 roku. Jednak to już teraz stawia przed osobami decyzyjnymi pytanie – na jakie rozwiązanie postawić w zbliżającym się roku 2023?

Z jednej strony można wybrać kolejną edycję, czyli Zimbrę w wersji 10. Prawdopodobnie będzie to kontynuacja drogi obranej jakiś czas temu bez rozwijania bezpłatnej edycji open source. Trzeba tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, że już za kolejne dwa lata znowu powróci temat końca wsparcia systemu.

Z drugiej strony, można postawić na inne sprawdzone rozwiązania i pcha się tutaj na usta Zextras Carbonio. Jest to system poczty producenta oprogramowania Zextras Suite dla systemów Zimbra. Od lat nieprzerwanie wspiera on technologicznie środowisko Zimbry z wielkim doświadczeniem i poczuciem misji. Co zatem znajdziesz w Carbonio? Oprócz nowoczesnego interfejsu i nowych technologii czeka tam na Ciebie elastyczność cenowa oraz bezpłatna edycja open source pod nazwą Carbonio CE.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Carbonio, zapraszamy tutaj.