Kolejna wersja systemu Zimbra jest w drodze. W IV kwartale tego roku planowana jest publikacja systemu Zimbra 10. Na ta chwilę system jeszcze nie jest dostępny i nie znamy jego dokładnej daty publikacji ani co nowego wniesie do systemów pracy grupowej.

Co Zimbra 10 oznacza w praktyce?

Publikacja związana jest ze zbliżającym się końcem wsparcia technicznego dla aktualnych systemów Zimbra. Oto co niedostępność tego wsparcia oznacza w praktyce:

  • Brak poprawek bezpieczeństwa
  • Brak poprawek krytycznych błędów
  • Brak poprawek pozostałych błędów (w tym zgłoszonych przez użytkowników)

Do kiedy wspierane są aktualne wersje?

Poniższa tabela przedstawia dokładne daty wygasania wsparcia technicznego dla poszczególnych wersji systemu Zimbra (stan na 7.11.2022):

Wersja systemu ZimbraData końca wsparcia
Zimbra 8.8.15 Edycja Open Source31.12.2023 r.
Zimbra 8.8.15 Edycja Network Edition31.12.2023 r.
Zimbra 9.0 Edycja Open SourceBrak wsparcia producenta
Zimbra 9.0 Edycja Network Edition31.12.2023 r.
Zimbra 10 Edycja Network Edition (zapowiadana)31.12.2025 r.

Źródło: https://www.zimbra.com

Wnioski

Podsumujmy więc informacje i zobaczmy czego możemy spodziewać się w przyszłości. Zimbra jaką obecnie znamy przestanie być wspierana przez producenta z końcem 2023 roku. Jednak to już teraz stawia przed osobami decyzyjnymi pytanie – na jakie rozwiązanie postawić w zbliżającym się roku 2023?

Z jednej strony można wybrać kolejną edycję, czyli Zimbrę w wersji 10. Prawdopodobnie będzie to kontynuacja drogi obranej jakiś czas temu bez rozwijania bezpłatnej edycji open source. Trzeba tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, że już za kolejne dwa lata znowu powróci temat końca wsparcia systemu.

Z drugiej strony, można postawić na inne sprawdzone rozwiązania i pcha się tutaj na usta Zextras Carbonio. Jest to system poczty producenta oprogramowania Zextras Suite dla systemów Zimbra. Firma Zextras od lat nieprzerwanie wspiera technologicznie środowisko Zimbry z wielkim doświadczeniem i poczuciem misji. Co zatem znajdziesz w Carbonio? Oprócz nowoczesnego interfejsu i nowych technologii czeka tam na Ciebie elastyczność cenowa oraz bezpłatna edycja open source pod nazwą Carbonio CE.

Aktualizacja (19.01.2023)

Odnotowaliśmy, że data publikacji systemu Zimbra 10 została zmieniona na 1 kwartał 2023 roku. Bez zmian natomiast zostały utrzymane daty wsparcia technicznego dla systemów Zimbra 8.8.15 oraz Zimbra 9. Dokładnie z końcem tego roku systemy te utracą wsparcie pod kątem poprawek bezpieczeństwa, krytycznych poprawek i zwykłych poprawek.

Aktualizacja (24.03.2023)

Zimbra 10 ujrzała światło dzienne! Tak jak się spodziewaliśmy, nie jest ona dostępna w bezpłatnej edycji open source, a jedynie w ramach komercyjnej odsłony Network Edition. Aby przybliżyć co nowego możesz zobaczyć w Zimbra 10, napisaliśmy osobny artykuł. W tym samym artykule będziesz również w stanie porównać funkcjonalności Zextras Carbonio oraz najnowszego systemu Zimbra.