Zbliża się 31 grudnia 2023, czyli dzień końca wsparcia Zimbra 8.8.15 dla edycji NE oraz FOSS (edycji Open Source). Oczywistym wyborem byłaby aktualizacja do najnowszej dostępnej i wspieranej wersji. Niestety jednak oficjalne wydanie Zimbra 10 FOSS podobnie jak Zimbra 9 FOSS nie jest dostępne. Producent udostępnia jedynie kod źródłowy związany z edycją FOSS z pominięciem Modern UI i komponentów dostępnych w komercyjnej edycji Network Edition. Stawiasz sobie zapewne pytanie co dalej? Dlatego też powstał ten artukuł. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na podstawowe i najczęstsze pytania oraz przedstawienie możliwych scenariuszy dalszych kroków. Zatem do dzieła.

Baner Zimbra 10 open source

Spis treści:

1. Brak oficjalnego wydania Zimbra 10 FOSS
2. Build osób/firm trzecich – zalety i wady
3. Własna kompilacja – zalety i wady
4. Zextras i Zimbra 10 FOSS?
5. Wnioski

Brak oficjalnego wydania Zimbra 10 FOSS

Zimbra to system pocztowy, który w zasadzie od początku znany jest jako projekt open source. W jaki sposób jego kod był i jest otwarty?

Do wersji Zimbra 8.8.15 włącznie producent oferuje bezpłatną edycję OSE systemu oraz komercyjną wersję Network Edition. Natomiast w dwóch najnowszych wersjach Zimbra 9 oraz 10 – producent oferuje dostęp do oprogramowania tylko w ramach licencji komercyjnej Network Edition. To jednak nie oznacza, że całkowicie zrezygnowano z otwartości oprogramowania gdyż producent udostępnia kod źródłowy oprogramowania z pominięciem płatnych komponentów występujących w edycji NE.

Różnica polega na tym, że dla Zimbra 9 i 10 w edycji open source producent nie buduje już plików binarnych ani nie tworzy repozytoriów z dostępnymi aktualizacjami. Jaki jest tego powód? W jednym z wywiadów producent oświadczył, że musi on być “świadomy swoich własnych zasobów”.

Pytanie zatem brzmi: Czy mimo wszystko mogę pobrać system Zimbra 10 w wersji open source z oficjalnego źródła? Odpowiedz brzmi: Tak, ale… tylko w postaci kodu źródłowego.

Należy tutaj wspomnieć o możliwości pobrania kompilacji zbudowanych przez osoby lub firmy trzecie oraz możliwości samodzielnej kompilacji z kodu źródłowego. Warto pamiętać, że posiadanie systemu z takiego źródła wiąże się z wyzwaniami. Poniżej przybliżamy zalety i wady obu scenariuszy.

Build osób/firm trzecich – zalety i wady

Decydując się na używanie jednej z gotowych, bezpłatnych kompilacji Zimbra 10 FOSS otrzymujesz szansę na dalsze korzystanie z systemu Zimbra w bezpłatnej edycji open source. Takie rozwiązanie niesie ze sobą zarówno pozytywy jak i negatywy, w tym potencjalne koszty.

Zalety

 • Brak kosztów licencji
 • Mniejszy wysiłek niż przy samodzielnej kompilacji
 • Przeniesienie odpowiedzialności za stabilność systemu na osobę lub firmę oferującą binaria

Wady i zagrożenia

 • Możliwy brak kompatybilności z zimletami – ryzykujesz, że zimlety, których używasz nie będą już kompatybilne z Zimbra 10 OSE. Jeśli korzystasz z oprogramowania Zextras Suite i interesuje Cię czy będzie ono wspierane dla Zimbra 10 FOSS, zobacz sekcję niżej.
 • Konieczność migracji z wersji 8.8.15 do nowej wersji – stopień skomplikowania migracji zależy od wersji systemu operacyjnego i temat ten wymaga specjalistycznej analizy.
 • Koszty potencjalnego wsparcia technicznego – warto pamiętać, że to firma/osoby, które udostępniają kompilację programu zobowiązują się do publikacji patchy, co w konsekwencji zawęża ilość efektywnych dostawców pomocy technicznej tylko do właściciela danej kompilacji.
 • Dostęp do plików przez osoby/firmy trzecie – wpływ na finalny kształt oprogramowania ma nie tylko producent, ale też właściciel kompilacji. Dlatego warto sprawdzić wiarygodność i realne długoterminowe możliwości firmy/osób, które oferują swoją kompilację.
 • Możliwa dyskontynuacja – osoby lub firma może zaprzestać dostarczać i aktualizować buildy. W takiej sytuacji będziesz zmuszony znaleźć nowy build, tworzyć go samemu, przenieść się na edycję Network Edition lub też znaleźć całkowicie nowy system pocztowy.
 • Brak kontroli nad wprowadzaniem łatek i aktualizacji – po tym kiedy patch zostaje opublikowany przez producenta, zdajesz się na dostawcę kompilacji w kwestii przygotowania tej aktualizacji.

Własna kompilacja – zalety i wady

Wybierając własnoręczne wykonywanie buildu stawiasz przed sobą większe wyzwanie jednocześnie zapewniając sobie większą niezależność. Jak wygląda bilans takiego rozwiązania?

Zalety

 • Brak kosztów licencji
 • Pewniejsza dostępność kompilacji w przyszłości – rezygnujesz z bycia zależnym od osób/firmy tworzącej build i możesz sam budować system tak długo jak producent to umożliwia udostępniając kod źródłowy.
 • Kontrola nad wprowadzaniem łatek i aktualizacji

Wady i zagrożenia

 • Możliwy brak kompatybilności z zimletami
 • Konieczność migracji z wersji 8.8.15 do nowej wersji
 • Koszty budowania systemu i potencjalnego wsparcia technicznego
 • Potrzeba posiadania odpowiednich umiejętności – aby móc stworzyć build i z niego korzystać, potrzebna jest osoba, która wie jak to zrobić i jak dbać o aktualizacje do najnowszych wersji
 • Większy wysiłek – to co teoretycznie mógłby wykonywać dostawca buildu jest teraz Twoją odpowiedzialnością

Zextras i Zimbra 10 FOSS?

Czy Zextras Suite jest wspierane dla Zimbra 10 FOSS?

Odpowiedź producenta jest jednoznaczna. Zextras nie będzie wspierać Zextras Suite dla Zimbra 10. Zgodnie ze słowami Product Ownera, ”Niektóre zmiany zdają się modyfikować architekturę funkcji, których używaliśmy w celu rozszerzenia jej za pomocą Zextras Suite, bez udostępnienia ich w bazie kodu open-source”.

Wspomniał też, że Zextras w dalszym ciągu oszacowuje wpływ zmian na Zextras Suite.

Czy pojawi się build Zimbra 10 FOSS od Zextras?

Jak być może wiesz, Zextras udostępnił build Zimbra 9 open source. Jednak po rezygnacji przez producenta systemu Zimbra z udostępniania repozytoriów dla edycji open source projekt ten nie jest już kontynuowany.

Zextras nie planuje również tworzyć buildu Zimbra 10 FOSS. Product Owner uważa, że nawet wkładając tyle samo wysiłku, Zextras tym razem nie jest w stanie “zagwarantować tych samych wyników”.

Wnioski

Podsumowując, producent nie udostępnia oficjalnej edycji Zimbra 10 OSE i masz jedynie dostęp do kodu źródłowego z pominięciem Modern UI oraz komponentów zawartych tylko w edycji Network Edition. Kod ten można wykorzystać do kompilacji włanego buildu systemu. Dlatego też w praktyce jeśli chcesz korzystać z Zimbra 10 masz do wyboru 2 edycje: Network Edition (oficjalnie wydana z licencjonowaniem na poziomie Standard i Professional) oraz Open Source (dostępna jedynie w formie kodu źródłowego do własnej kompilacji lub buildu osób/firm trzecich).

kierunkowskaz
Oto co możesz wybrać

Czy jest alternatywa?

Producent oprogramowania Zextras Suite, które zdobyło od 2011 r. serca użytkowników systemu Zimbra na całym świecie – stworzył system poczty i współpracy open source zgodny z AGPLv3 – Carbonio. Jest on dostępny w bezpłatnej edycji Carbonio CE oraz licencjonowanej Carbonio. System ten wprowadza całkowicie nowy interfejs użytkownika oraz administratora. Jednocześnie został on stworzony na komponentach open source systemu Zimbra. Dzięki temu administratorzy mogą korzystać z podobnych funkcjonalności, COS oraz konfiguracji i co najważniejsze czują się swobodnie w powłoce CLI, gdyż polecenia w znacznym stopniu pozostały te same.

Dodatkowo, Carbonio gwarantuje prywatność danych Twojej organizacji pozwalając Ci na instalację on-premise lub skorzystanie z usługi poczty w modelu SaaS. Jeśli chodzi o kontrolę kosztów, Carbonio umożliwia Ci dostosowanie zakresu i poziomu funkcjonalności systemu dokładnie do Twoich potrzeb. Tym samym elastycznie dopasowując się do Twojego budżetu.

Jeżeli mimo powyższych informacji dalej nie jesteś pewien jaką drogę wybrać zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację. Powiedz nam czego oczekujesz od systemu poczty a my znajdziemy optymalne rozwiązanie.